Sot është - E Merkurë | Data: 23-May-2018 | Ora: 11:29
NDRYSHO DIZAJNIN
**.... Guest ....** ...ES-SELAM ALEJKUM WE RAHMETULLAHI WE BEREKATUHU XHEMAT I NDERUAR ALLAHU JU SHPERBLEFTE PER VIZITEN E JUAJ INSH-ALLAH .... **
Dosja e Ramazanit

Artikuj per Ramazan

Video Ligjerata

Audio Ligjerata

Dua per Iftare

Dua te perditshme

Menya
Kategorite
Radio-Elkalem24/24
Bisedojm se bashku
mesohu edhe ti

Abdesi
Mesohu te marresh abdes

Namazi
mesohu te falesh Namaz

Allahu ju meshirofte
Shiko live

Shiko Meken live 24 ore


Shiko Medinen live 24 ore

Shikim te kendeshem
Sondazhi yne
web faqe islame
 
 
 
 
statistika

Pse femija falej naten?


Nje nate Ebu Jezid el-Bestami u ndrit te fale namaz nate, por paprotmas e sheh te birin e tij prane. Meqe djali i tij ishte i vogel, kurse nata e ftohte dhe pagjumesi e veshtire, i tha:
 
o bir, bjer te flesh se nata eshte e gjate!

-Po ti , pse u ngrite te falesh?- pyeti djali

-Bir, mua me duhet te ngrihem, ngase keshtu ka kerkuar All-llahu xh.sh.

-Kam mbajtur mend nje ajet ku All-llahu xh.sh. thote: "Zoti yt e di se ti dhe nje grup i atyre qe jane me ty, kaloni ne adhurim me pak se dy te tretat e nates ose gjysmen e saj, a nje te treten e saj..." (El-Muzzemmil:20),-tha djali, tash po te pyes, kush jane ata qe u falen me Muhammedin a.s.?
Ebu Jezidi i pergjigjet: Jane shoket e tij.

-Nese keshtu qenka, atehere mos me privo nga nderi i shoqerise tend per adhurim ndaj Allahut xh.sh.- luti serish djali te atin.

I ati i mahnitur i tha: Biri im, ti je ende femije dhe nuk ke arritur moshen madhore.

-Baba, une kam pare se nena ime kur donte te ndizte zjarrin fillonte me drunjte e vegjel, ashtu qe te ndizen te medhenjte.
 
am frike se ne Diten e Gjykimit Allahu xh.sh. do te filloje prej neve te vegjelve, nese nuk e adhurojme Ate-shtoi djali.

Atehere Ebu Jezidit, iu mbushen syte me lote nga frika e Allahut xh.sh. andaj e lejoj te birin te falej me te dhe i tha: Ngrihu, biri im dhe fale namazin, se ti ke me shume merita tek Allahu xh.sh. se sa une.
 
/islamieshtedrit/


Lexuar: 565 | Shtuar nga: studio-islam | Data: 23-July-2010
Shkruani një Koment
Name *:
Email *:
Code *:
Gjithsej Komente: 0
Copyright © 2010 |