Sot është - E Hëne | Data: 28-May-2018 | Ora: 02:06
NDRYSHO DIZAJNIN
**.... Guest ....** ...ES-SELAM ALEJKUM WE RAHMETULLAHI WE BEREKATUHU XHEMAT I NDERUAR ALLAHU JU SHPERBLEFTE PER VIZITEN E JUAJ INSH-ALLAH .... **
Dosja e Ramazanit

Artikuj per Ramazan

Video Ligjerata

Audio Ligjerata

Dua per Iftare

Dua te perditshme

Menya
Kategorite
Radio-Elkalem24/24
Bisedojm se bashku
mesohu edhe ti

Abdesi
Mesohu te marresh abdes

Namazi
mesohu te falesh Namaz

Allahu ju meshirofte
Shiko live

Shiko Meken live 24 ore


Shiko Medinen live 24 ore

Shikim te kendeshem
Sondazhi yne
web faqe islame
 
 
 
 
statistika

Tavus iben KisaniTavus iben kisani ishte nje prej nxenesve te Iben Abasit r.a komentuesit te Kuranit,nder me te zgjedhurit dhe me te diturit.Ai ishte edhe njeri nder transmetuesit me te shumte te Buhariut dhe Muslimit.

Tavusi tregon.''Hyra ne Qabe per ta bere umren kur e perfundovaa rrotullimin rreth Qabes i fala dy rekate dhe u ula te pushoj.Fillova ti veshtroj njerezit perreth meje kur qfare te shohe!
 
Nje trume e madhe njerezish,vinte me zhurme drejt meje.
Ata ishin te armatosur me shpata,mburoja dhe shtiza.
Thashe me vete;Qfare ka ndodhur! Ne mesin e tyre e pashe Haxhaxh iben Jusufin prijesin e zullumqareve.

Ai kishte mbytur mbi 100 dijetare te pafajshem.Nder ata qe kishte mbytur,ishte edhe dijetari i madh,Seid iben Xhubejri.Haxhaxhi rrefen per veten e tij Sa here qe e kam mbytur ndonje njeri te pafajshem, e kam pare veten ne enderr duke me mbytur Allahu me te.
Ndersa kur e kam mbytur Seid iben Xhubejrin,Allahu me ka mbytur 70 here me te ne uren e siratit.

Tavusi vazhdon rrefimin;
Derisa isha i ulur,i shikoja ashtu te armatosur ne Qabe .Duket pritur se qfar do te ndodhe ne ate moment hyri ne Qabe nje njeri qe dukej te ishte nga Jemeni.
 
.Ne pamje shihej se ishte i varfer,por rob i dovotshem.Ai filloi te beje tavafin dhe pasi e perfundoi erdhi afer meje qe ti fale dy rekate.

Duket u falur atij iu kap rroba per nje shtize te ushtareve te Haxhaxhit.
Ai e terhoqi nga shtiza rroben qe te mos e pengonte gjate faljes dhe per pak sa nuk e goditi shtiza Haxhaxhit.
Ai e pa se q'ndodhi dhe u ndal e i tha!
Cili je ti !
iu pergjigjigj njeriu!
Une jam Muslimaan
Haxhaxhi e pyeti prap nga vjen
Ai tha;nga Jemeni
Si e kam vellain pyteste per Muhamed iben Jusufin vellain e kishte sundimtar ne Jemen dhe ishte zullumqar sikur ai.
Njeriu iu pergjigj;

E kame lene trupmadh,trashalluq dhe te dhjamosur.''

Haxhaxhit i nevrikosur,ia ktheu,Nuk te pyeta per shendetin e ti,por per sundimin e tij.
Njeriu iu tha E lash te padrejte dhe zullumqar.
Atehre Hazhazhi i xhindosur i tha;A nuk e di ti se ai eshte vellau im!

Njeriu me gjakeftohtesi e pytei!
E kush je ti!Haxhaxh iu pergjigj me mendjemadhesi Une jam Haxhaxh iben Jusui.
Njeriu i tha;
A mendon se ai mbeshtetet tek ti me shum se te Allahu;
Tavusi duke degjuar kete dialog rrefen per vete;

Nuk me mbeti qime ne koke,e qe nuk mu rreqeth nga keto fjale.
Po Haxhaxhi e shikoi terthorazi dhe e leshoi qe te shkonte perse e beri kete!
Sepse ai njeri ishte mbeshtetur sinqerisht tek Allahu i Lartesuar,per arsye se Allahu eshte Ruajtesi me i mire dhe Ai eshte me i Meshirshmi i meshiruseve.


Lexuar: 510 | Shtuar nga: studio-islam | Data: 23-July-2010
Shkruani një Koment
Name *:
Email *:
Code *:
Gjithsej Komente: 0
Copyright © 2010 |