Sot është - E Merkurë | Data: 23-May-2018 | Ora: 15:32
NDRYSHO DIZAJNIN
**.... Guest ....** ...ES-SELAM ALEJKUM WE RAHMETULLAHI WE BEREKATUHU XHEMAT I NDERUAR ALLAHU JU SHPERBLEFTE PER VIZITEN E JUAJ INSH-ALLAH .... **
Dosja e Ramazanit

Artikuj per Ramazan

Video Ligjerata

Audio Ligjerata

Dua per Iftare

Dua te perditshme

Menya
Kategorite
Radio-Elkalem24/24
Bisedojm se bashku
mesohu edhe ti

Abdesi
Mesohu te marresh abdes

Namazi
mesohu te falesh Namaz

Allahu ju meshirofte
Shiko live

Shiko Meken live 24 ore


Shiko Medinen live 24 ore

Shikim te kendeshem
Sondazhi yne
web faqe islame
 
 
 
 
statistika

Porosi kuranore (27)


Si duhet të sillemi me jomuslimanin?

A i lejohet muslimanit që ta urrejë jomuslimanin? 
 
 لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ... 

"Në fe nuk ka dhunë…” (Bekare, 256)

نَحْنُ أَعْلَمُ بِمَا يَقُولُونَ وَمَا أَنْتَ عَلَيْهِمْ بِجَبَّارٍ فَذَكِّرْ بِالْقُرْآَنِ مَنْ يَخَافُ وَعِيدِ.


"Ne dimë më së miri çka thonë ata, e ti ndaj tyre nuk je ndonjë dhunues, ti këshilloje me këtë Kuran atë që i ka frikën kërcënimit Tim.” (Kaf, 256)

مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ وَمَنْ تَوَلَّى فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا.

"Kush i bindet Pejgamberit, ai i është bin¬dur Allahut, e kush e refuzon, Ne nuk të dërguam ty roje kundër tyre.” (Nisa, 80)

A lejohet t’i bëjmë shok Allahut?

وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَلَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا...

"Adhurojeni Allahun e mos i sho¬qëroni Atij asnjë send…” (Nisa, 36)

فَلَا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آَخَرَ فَتَكُونَ مِنَ الْمُعَذَّبِينَ.

"Pra, përpos Allahut, mos lut zot tjetër e të bëhesh prej të dënuarve.” (Shuara, 213)

...وَمَا لِلظَّالِمِينَ مِنْ أَنْصَارٍ.

"…e për ata mëkatarët nuk ka ndonjë ndihmëtarë.” (Bekare, 270)
 

Cila është humbja më e madhe?

يَدْعُو مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لَا يَضُرُّهُ وَمَا لَا يَنْفَعُهُ ذَلِكَ هُوَ الضَّلَالُ الْبَعِيدُ.

"Ai në vend të Allahut lut atë që nuk mund t’i bëjë as dëm as dobi. Edhe kjo është ajo humbja pa mbarim.” (Haxhxh, 12)
 

Cili është mëkati që nuk falet?
إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدِ افْتَرَى إِثْمًا عَظِيمًا.

"S’ka dyshim se Allahu nuk fal (më¬katin) t’i përshkruhet Atij shok (idhujtarinë), e përpos këtij (më¬kati) i fal kujt do. Kush për¬shkru¬an Allahut shok, ai ka trilluar një mëkat të madh.” (Nisa, 48)
 

A lejohet fyerja e idhujtarëve, të cilët adhurojnë zota të tjerë pos Allahut?

وَلَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ.

"Ju mos ua shani ata (zota) që u luten (idhujtarët), pos Allahut, e (si hakmarrje) të fyejnë Allahun nga armiqësia, duke mos ditur (për madhërinë e Tij).” (En’am, 108)

 
A lejohet që muslimani t’ia grabisë trashëgiminë jomuslimanit?
 
وَالَّذِينَ كَفَرُوا بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ إِلَّا تَفْعَلُوهُ تَكُنْ فِتْنَةٌ فِي الْأَرْضِ وَفَسَادٌ كَبِيرٌ.

"Ata që e mohuan të vërtetën janë miq të njëri-tjetrit. E nëse nuk e bë¬ni atë (të ndihmoni e të kujdeseni për njëri-tjetrin), bëhet trazirë dhe rrë¬mujë e madhe në tokë.” (Enfal, 73)
 

A lejohet që muslimanët të anojnë nga paqja me jomuslimanët?

وَإِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ.

"Në qoftë se ata anojnë nga paqja, ano edhe ti nga ajo e mbështetu në Allahun. Ai është që dëgjon dhe di.” (Enfal, 61)

وَإِنْ يُرِيدُوا أَنْ يَخْدَعُوكَ فَإِنَّ حَسْبَكَ اللَّهُ.


"Po nëse duan të mashtrojnë me të (me paqen), ty të mjafton Allahu…” (Enfal, 62)


M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Përktheu: Mr. Fehim Dragusha


Lexuar: 655 | Shtuar nga: studio-islam | Data: 25-December-2009
Shkruani një Koment
Name *:
Email *:
Code *:
Gjithsej Komente: 0
Copyright © 2010 |